Vahvan kauden joensuulaisessa Kataja Basketissa pelannut 201-senttinen ja 25-vuotias lahtelaiskasvatti Aapeli Alanen siirtyy loppukaudeksi Tshekin pääsarjaan.

Susijengissäkin viisi ottelua pelanneen Alasen kevään työnantaja on Tshekin liigan viidennellä sijalla majaileva Basket Brno.

KK Brno pelaa paraikaa Tshekin liigan kuuden parhaan joukkueen ylemmässä jatkosarjassa, jota johtaa ylivoimaisesti Tshekki-koriksen voimatalo CEZ Nymburk 26 voitolla ja vain yhdellä tappiolla. Brno on voittanut pelaamastaan 28 ottelusta puolet.

– Olen innoissani mahdollisuudesta pelata Tshekeissä. En tiedä joukkueesta tai liigasta paljoakaan, mutta uskon, että olemme määrätietoinen joukkue, joka pelaa voitosta jokaisessa ottelussa, Alanen kommentoi Basket Brnon tiedotteessa.

– Olen onnellinen Aapeli Alasen kiinnittämiseen joukkueeseemme. Tarvitsimme vahvistusta juuri hänen pelipaikalleen ja uskoakseni laiturin tonttimme on nyt hyvässä kunnossa. Toivon, että Aapeli auttaa meitä kohti tavoitteitamme, Brnon osaomistaja Yedidia Rapaport kommentoi.

Ennen Alasta Susijengin pelaajista Tshekin liigassa ovat pelanneet Alexander Madsen (USK Praha 2016-18) ja Antti Nikkilä (CEZ Nymburk 2006-07).

Lähde: Koripalloliiton tiedote

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen antoi palaa IL:ssä – tylyä tekstiä Silja Kososen EM-kullan varmistuttua (UrheiluAreena.fi)