Pekingin olympialaisiin valittu mäkihyppääjä Niko Kytösaho, 22, on julkaissut maanantaina karun päivityksen Instagram-tilillään. Kytösaho on sairastunut koronaan.
– Viime viikon korontestitulokseni oli positiivinen ja minun olympiamatkastani tuli varsin haasteellinen, Kytösaho kirjoittaa.
– Toivon tosiaankin, että saan pian negatiivisen tuloksen ja pystyn matkustamaan Kiinaan. Mutta koska testitulos on yhä positiivinen, niin näyttää erittäin vaikealta ehtiä normaalimäen kilpailuun, Kytösaho jatkaa.
Olympialaisten normaalimäen karsinnat hypätään tämän viikon lauantaina.
– Pidän sormeni ja varpaani ristissä, että tämä hevonp*ska on mahdollisimman pian ohi ja että istun lentokoneessa. Voin hyvin, oireeni ovat ohi ja olen valmis palaamaan harjoituksiin, kun saan vihreää valoa!, Kytösaho päättää.
Lue myös:Mitä nyt, Lewis Hamilton? FIA julkaisi tällaisen tiedotteen
































