Ruotsin hiihdon keskuspaikassa Falunissa on tänä viikonloppuna kilvoiteltu hiihdon maailmancupissa. Falunin hiihtostadionin liepeillä olevat hyppyrimäet ovat pysyneet kuitenkin tyhjinä.
Mäkihypyn maailmancupin kisoja ei Ruotsissa tätä nykyä järjestetä. Syynä on, ettei Ruotsilla ole kansainvälisen tason mäkimiehiä tositoimissa. Naisten puolella ainoa kansainvälisen tason hyppääjä on sairastuvalla.
Ruotsin miesten mäkihyppy oli vielä 1980-luvulla kansainvälisellä tasolla Jan Boklöv ja Staffan Tällberg kilvoittelivat maailmancupissa ja arvokisoissa kärkisijoista. Boklöv keksi vallankumouksellisen v-tyylinkin.
Juniorivalmennuksen taso oli kuitenkin romahtanut. Sen seurauksena Ruotsin mäkihyppy romahti jo 1990-luvulla. Olympiakisoissa ruotsalaisia miesmäkihyppääjiä on viimeksi ollut mukana Lillehammerissa 1994.
Ruotsin mäkihypylle povattiin uutta nostetta naisten puolella, kun Frida Westman sijoittui maailmancupin kilpailussa Wislassa kolmanneksi. Pekingin 2022 olympialaisissakin Westman oli ollut lupaavasti 16:s ja Wislassa hän saavutti maailmancupin palkintosijan ensimmäisenä ruotsalaishyppääjänä 30 vuoteen.
Wislan kisan jälkeen Westmanin kausi kuitenkin päättyi pian. Hän joutui leikkaukseen ja MM-kisat jäivät väliin.
Westmanin epäonni oli henkitoreissaan elävälle Ruotsin mäkihypylle erityisen surullinen juttu. Julkisuutta mäkihyppy Ruotsissa tarvitsisi todellakin.
Lohtuna on, että Tukholma on hakemassa 2030 talviolympiakisoja. Kenties Ruotsi tulee panostamaan mäkihyppyyn, jos olympialaiset Ruotsille myönnetään.
Teksti: Otto Palojärvi
































