Kansainvälinen olympiakomitea kertoo tänään illalla, sulkeeko se Venäjän Etelä-Korean olympialaista.

Venäjää on syytetty valtionjohtoisesta dopingin käytöstä, minkä vuoksi KOK on uhannut sulkeä Venäjän olympialaisista. Monet asiantuntijat uskovatkin, että KOK on ollut tosissaan puheissaan, ja Venäjä tullaan hyllyttämään olympiakentiltä.

Venäläisurheilijat saisivat kuitenkin osallistua kisoihin, mutta he eivät kilpailisi Venäjän lipun alla.

Mikäli KOK asettaisi Venäjän olympiakieltoon, on Venäjän uskottu boikotoivan kisoja joka tapauksessa. Kremlin tiedottaja Dmitry Peskov sanoi kuitenkin maanantaina, että Venäjä ei aio boikotoida kisoja – oli päätös mikä tahansa.

Olympiakielto asettaisi kuitenkin ongelmia esimerkiksi jääkiekolle, sillä KHL on uhannut jäädä olympialaisista pois, mikäli panna astuu voimaan. Tämä tarkoittaisi sitä, että esimerkiksi Leijonat lähtisi kisoihin joukkueella, joka koostuu vain Suomessa, Ruotsissa ja Sveitsissä pelaavista pelaajista.

KOK:n tämän iltainen tiedotustilaisuus alkaa kello 20:30 Suomen aikaa.

Olympialaiset käydään Etelä-Korean Pyeonchangissa 9.-25. helmikuuta 2018.

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)