Norjalaisen tähtihiihtäjän Petter Northugin kausi on aivan levällään. Valmentaja Stig Rune Kveen on sitä mieltä, että Northugin olisi tullut jäädä pois maailmancupin kisoista Lillehammerissa.

– Hänen olisi pitänyt pysyä poissa. Helppo se on sanoa jälkeenpäin, mutta leikki olisi pitänyt jättää kesken aikaisemmin, Kveen sanoi Aftenpostenin mukaan.

Northug ei selvittänyt perinteisen hiihtotavan sprinttikarsintoja lauantaina, ja tulokseksi jäi karsinnassa tullut 32. sija. Vireeseensä pettyneenä hän jäi pois sunnuntaisesta yhdistelmäkisasta.

Northugin on syytä löytää kuntonsa, sillä olympiakisat lähestyvät. Treenaamiselle riittääkin aikaa, sillä Northugia ei valittu Norjan joukkueeseen ensi viikonlopuksi. Viikonloppuna maailmancupia käydään Sveitsin Davosissa.

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)