Suomen naiset saavat lentopallon EM-kisojen avausottelussaan vastaansa kovimman mahdollisen vastustajan. Verkon toisella puolelle asettuu hallitseva maailmanmestari ja Euroopan mestari Serbia. EM-kisojen avausottelut pelataan 23. elokuuta.

Suomi pelaa kisojen aluksi kolme ottelua putkeen peräkkäisinä päivinä. Serbian jälkeen vastaan tulevat isäntämaa Turkki ja Kreikka. Yhden välipäivän jälkeen kohdataan Ranska. Sitten on taas välipäivä ja viimeinen alkulohkon ottelu on Bulgariaa vastaan.

Naisten EM-kisat, lohko A, Ankara, Turkki:

Otteluohjelma

23.8. Serbia – Suomi, Ranska – Bulgaria, Turkki – Kreikka.
24.8. Suomi – Turkki, Ranska – Kreikka.
25.8. Bulgaria – Serbia, Kreikka – Suomi.
26.8. Ranska – Serbia, Turkki – Bulgaria.
27.8. Suomi – Ranska, Kreikka – Bulgaria.
28.8. Ranska – Turkki, Serbia – Kreikka.
29.8. Bulgaria – Suomi, Turkki – Serbia.

EM-kisojen ohjelma

23.-29.8. Alkulohkot1.9. Neljännesvälierät (ristikkäisottelut A-C, B-D)4.9. Puolivälierät7.9. Välierät8.9. Loppu- ja pronssiottelut

Alkulohkot sekä neljännesvälierät pelataan Turkissa, Puolassa, Unkarissa ja Slovakiassa. Puolivälierät pelataan Turkissa ja Puolassa. Välierät sekä pronssi- ja loppuottelut pelataan Ankarassa, Turkissa.

Lähde: Lentopalloliiton tiedote

Kuva: CEV

LUE MYÖS: Nooralotta Nezirin suusta hurjaa tekstiä EM-kisojen jälkeen (UrheiluAreena.fi)