Mestaruutta puolustava Los Angeles Lakers tasoitti voitot koripallon NBA-liigan pudotuspelien ensimmäisen kierroksen ottelusarjassaan tiistaina. Lakers kukisti Phoenix Sunsin vieraissa 109-102.
Parketin kuninkaana hääri Lakersin Anthony Davis. Hän tilastoi 34 pistettä, 10 levypalloa, seitsemän syöttöä ja kolme blokkia.
– Tämä oli pakkovoitto. Meillä kaikilla oli se asenne ja pystyimme hoitamaan homman, Davis sanoi lehdistötilaisuudessa.
Lakersin Dennis Schroder teki 24 pistettä. LeBron James heitti 23 pistettä ja jakoi yhdeksän koriin johtanutta syöttöä. Andre Drummond kirjautti 15 pistettä ja 12 levypalloa.
Devin Booker heitti Phoenixille 31 pistettä. Deandre Ayton saalisti 22 pistettä ja 10 levypalloa.
Brooklyn Nets jyräsi Boston Celticsin kotonaan 130-108 ja johtaa ottelusarjaa voitoin 2-0. Kevin Durant hääri 26 pisteellään Brooklynin ahneimpana.
Seitsemän kolmosta upottanut Joe Harris teki Brooklynille 25 pistettä. Netsin James Harden pussitti 20 ja Kyrie Irving 15 pistettä.
Myös Dallas Mavericks johtaa ottelusarjaansa 2-0. Ero on siinä, että Dallas on napannut molemmat voittonsa vieraissa. Mavericks kukisti LA Clippersin 127-121.
Dallasin Luka Doncic heitti 39 pistettä. Tim Hardaway Jr pussitti 28 ja Kristaps Porzingis 20 pistettä.
Clippersiä ei auttanut edes supertähtien väkevät panokset. Kawhi Leonard teki 41 pistettä. Paul George saalisti 28 pistettä ja 12 levypalloa.
































