Lentopallon naisten maajoukkueen kakkosvalmentajaksi on valittu Kasper Vuorinen. Raision Loimun passarina Mestaruusliigassa pelaava Vuorinen on opiskellut valmennusta Jyväskylän yliopistossa ja on hakenut valmennusoppia myös ulkomailta.

– Lentopallo on iso intohimo elämässäni. Olen ollut kiinnostunut syvällisesti lajista, valmentamisesta, johtamisesta ja ihmisistä jo pitkään: tutkinut ja opiskellut kaikkea valmentamiseen liittyvää sekä yliopistolla että vapaa-ajalla, Vuorinen kertoo.

– Hyppy pelaajasta valmennukseen voi kuulostaa isolta ulospäin, mutta itselleni tämä on selkeä jatkumo valmistautumisesta, jota olen tehnyt jo yli vuosikymmenen, viime vuosina yhä enemmän myös käytännössä valmentaen.

34-vuotias Vuorinen on pelannut aiemmin liigassa Hurrikaani-Loimaassa, Muuramen Lentopallossa ja Kokkolan Tiikereissä. Hän on pelannut myös ammattilaisena ulkomailla: Iranissa, Tsekissä, Saksassa ja Itävallassa. Itävallassa kausi päättyi tuplamestaruuteen.

Vuorinen on opiskellut Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisessä tiedekunnassa pääaineenaan valmennusoppi. Hän on kiertänyt eri huippuvalmentajien luona opiskelemassa lajia ja valmennusta muun muassa Saksassa ja USA:ssa. Hän on valmentanut kaksi viimeistä kesää USA:ssa nais- ja tyttöjoukkueita. Peliuransa aikana hän on ehtinyt toimimaan myös yhden pidemmän jakson juniorivalmentajana kasvattajaseurassaan Loimaan Jankossa ja tuosta joukkueesta mestaruusliigaan on noussut Tapio Toiviainen ja Kasimir Vuorinen.

Lähde: Lentopalloliiton tiedote

LUE MYÖS: ”Kolmen lampaan kisaturisti”, entinen SE-mies puhui suoraan Antti Sainiosta (UrheiluAreena.fi)