Lentopalloilija Samuli Kaislasalo siirtyy takaisin Suomen kentille ja Hurrikaani-Loimaan joukkueeseen.
Hurrikaani kertoi perjantaina, että seura on kiinnittänyt maajoukkuehakkuri Kaislasalon vuoden mittaisella sopimuksella.
Kahdella viime kaudella ”Kaisla” on pelannut ammattilaisena Kreikassa ja Belgiassa. Mennyt kausi kului belgialaisessa Lindemans Aalstissa. Mestaruusliigakokemusta hänellä on Hurrikaanista, LEKA Volleysta, Rantaperkiön Iskusta ja Raision Loimusta.
Forssa on Kaislasalon kotipaikka, mutta yhtymäkohtia Loimaallekin on.
– Onhan tämä pieni riski tuoda forssalainen Loimaalle, mutta omasta suvusta puolet on Loimaalta. Uskon, ettei ongelmia sopeutumisessa esiinny, Kaislasalo sanoo Hurrikaanin verkkosivuilla (www.hurrikaani.fi).
– Katseet olivat ensisijaisesti ulkomaankentillä, mutta varteenotettavaa vaihtoehtoa uudesta seurasta ei tullut. Loppujen lopuksi oli helppo ratkaisu tulla yhteen maan parhaista lentopallo-organisaatioista.
Suomea Kaislasalo on edustanut 49 A-maaottelussa. Hän kuuluu myös kesän 2020 maajoukkueleiritykseen. Lupaava 205-senttinen urheilija taistelee tosissaan ykköshakkurin paikasta joukkueessa, joka valmistautuu EM-kisoihin 2021. Yksi alkulohko pelataan Tampereella.

































