Ranskan ympäriajo on saapunut Alpeille, jossa ajetaan kolme perättäistä vuoristoetappia. Torstain etappivoiton vei nimiinsäNairo Quintana.
Kahdesti Ranskan ympäriajon kokokonaiskisan kakkoseksi sijoittunut kolumbialainen karkasi 18. etapilla muilta reilut seitsemän kilometriä ennen Galibierin huippua.
Kakkoseksi sijoittunut Romain Bardet jäi reilut puolitoista minuuttia Quintanasta. Kokonaiskisaa johtava Julian Alaphilippe oli ajoittain vaikeuksissa, mutta onnistui taistelemaan itsensä takaisin viime kauden mestarin Geraint Thomasin rinnalle.
Alaphilippen ero kakkoseksi nousseeseen Egan Bernaliin on nyt minuutin ja 30 sekuntia. Quintana nousi seitsemänneksi ja on enää vajaat neljä minuuttia kärjen takana.

































