Alppihiihdon maailmancup jatkui perjantaina USA:n Aspenissa. Naisten suurpujottelun voittoon laski Sveitsin Lara Gut.

Gut oli sijoittunut kuukausi sitten maailmancupin avauksessa Söldenissä samassa lajissa neljänneksi. Nyt tuli uran toinen voitto suurpujottelussa. Ensimmäinen oli kahden vuoden takaa Söldenistä.

– En tiedä miksi, mutta viime kaudella en osannut enää laskea suurpujottelua. Viime kuussa Söldenin jälkeen minun piti taas tottua ajatukseen, että osasin jälleen laskea suurpujottelua. Tietenkin olen iloinen, että olen kärjessä täällä Aspenissa mahtavalla radalla, Gut iloitsi FIS:n verkkosivuilla.

Itävallan Eva-Maria Brem sijoittui kakkoseksi. Hän hävisi Gutille 0,10 sekuntia. Söldenissä voittanut Italian Federica Brignone oli nyt kolmas.

USA:n Mikaela Shiffrin johti ensimmäisen laskun jälkeen. Shiffrinin unelma voitosta kotiyleisön edessä tuhoutui hänen laskettuaan ulos hieman ennen maalia.

Sijoille 4-6 laskivat Italian Manuela Mölgg, Ranskan Tessa Worley ja Norjan Nina Löseth.

USA:n Lindsey Vonn laski ulos ensimmäisellä kierroksella.

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)