Vuokatin Aateli Race käynnistyi Vaaran Maililla, kolmiosaisen kilpailun prologilla. Vaaran nousun, noin 1,6 kilometrin matkan lykkivät nopeimmin ylös Kaisa Mäkäräinen ja Perttu Hyvärinen.
Kontiolahden Urheilijoiden Kaisa Mäkäräinen löi Hämeenlinnan Hiihtoseuran Laura Monosen 7,5 sekunnilla. Mäkäräisen valmistautuminen jäi hieman lyhyeksi päiväunien venähdettyä pitkiksi, mutta se ei ampumahiihtäjätärtä kangistanut.
– Yllättävän hyvä hiihto, hyvin sain koneen käyntiin. Aamulla tehtiin hyvä tekniikkaharjoitus vaparin rullilla, oikeestaan ensimmäinen harjoitus tälle kesälle valmentajan kanssa. Varmaan tuli ihan oikeita vinkkejä aamulla tähän iltapäivään ja tuntui jo asteen verran paremmalta, mietti Mäkäräinen.
Keskiviikon maastojuoksusta ja kymmenen kilometrin hiihdosta Mäkäräinen odottaa ehkä hieman tuskaista.
– Pahalle se tuntuu, jos tää seitsemän minuuttiakin tuntui pahalle. Juoksu on vähän arvoitus, on pitänyt pikkuisen jalkaa säästellä juoksusta, Mäkäräinen kertoi.
Naisten prologin kolmas oli haastajaryhmässä valmentautuvan Vuokatti Ski Team Kainuun Eveliina Piippo, joka jäi Mäkäräiselle 12 sekuntia.
Riistaveden Urheilijoiden Perttu Hyvärinen voitti tunnetusti kovan ylämäkihiihtäjän Vantaan Hiihtoseuran Matti Heikkisen 2,2 sekunnilla. Kolmanneksi kiilasi 3,3 sekuntia Hyväriselle jääneenää Ounasvaaran Hiihtoseuran Ari Luusua.
Neljättä kesää Vuokatissa asuva riistavetinen Hyvärinen otti omien sanojensa mukaan ohjat omiin käsiinsä.
– Lopetettiin semmoinen riistaveteläinen nöyristely, lyötiin selkä suoraksi. Oli myös sen verran hyvä myötätuuli, että tais reittiennätyksetkin paukkua. Tilanne näyttää ihan hyvälle, sanaili Hyvärinen.
Kuluvan kesän aikana vaaralle on Hyvärinen noussut 150 kertaa.
– Tuttu nousu on. Kaikilla eri muodoilla kiusataan vuoron perään, minä vaarannousua ja vaarannousu minua sitten välillä, kuittasi Hyvärinen ja uskoi jo oppineensa, miten Vuokatinvaaralle pitää hiihtää.
Aateli Race jatkuu huomenna keskiviikkona kello 10.00 naisten ja miesten maastojuoksuilla. Rullahiihto-osuudet 10 ja 15 kilometriä, hiihdetään takaa-ajona kello 11.45 ja kello 13.00. Reitti kulkee rullahiihtoradalta Vuokatinvaaralle.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote






























