Joonas Rinne juoksi Lappeenrannan GP-kisoissa kolmannen perättäisen 1500 metriä alle 3.38:n ja saavutti arvokkaan voiton napakan kirin siivittämänä ajalla 3.37,80.
Rinteelle voitossa oli aavistuksen hapan maku, sillä 1000 metriin saakka kilpailua SE-vauhtia siivittäneen Ville Lampisen vanavedessä olisi ollut tarjolla tilaisuus parempaankin aikaan.
– Kun kuultiin mitä vauhtia Ville lähtee vetämään, todettiin että sitten vaan roikutaan perässä. Muttei siihen sitten kukaan lähtenyt roikkumaan. Ville veti sitä, mitä oli pyydetty, Rinne harmittelee.
– Vahvan tuntuinen juoksu, mutta kyllä tämä jää historiaan menetettyjen mahdollisuuksien juoksuna, Rinne jatkaa.
Rinne on kahdessa edellisissä 1500 metrin juoksussa pinkonut 3.37,80 ja nykyisen ennätyksensä 3.37,65. Yhdessä Lappeenrannan juoksun kanssa ne kertovat, että Rinteellä on sopivavauhtisessa juoksussa edellytykset parantaa ennätystään.
– Ehdottomasti. Seurasin tuossa juoksussa kelloja, ettei menty mitenkään älyttömän hiljaa ja pystyin siitä vetämään hyvällä lopulla taas 3.37-alkuisen ajan. Nyt menetettiin mahdollisuus parempaan aikaan, kun ei lähdetty alusta jäniksen perään.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Lue myös:Elmo Lakka latasi kauden kärkiajan – Reetta Hurske puhdisti karstat
Lue myös:Senni Salminen teki komean paluun kilpakentille – paransi huimasti kauden kärkitulostaan































