Olympiapurjehduksen kilpailukausi jatkuu Hyeres’in kovatasoisessa kansainvälisessä regatassa Ranskassa. Suomen maajoukkueesta on kilpailussa mukana viisi venekuntaa kolmessa luokassa.
Maailmancupissa hienosti palkintokorokkeelle Nacra 17 -luokassa purjehtineet Sinem Kurtbay ja Akseli Keskinen jatkavat kautta hyvillä mielin.
– Jatkamme siitä, mihin jäimme. Tässä ei ehtinyt tulla paljon treenipäiviä Palman jälkeen, mutta se voi olla ihan jees, että pääsemme hyvällä virralla kisaan, Keskinen kommentoi fiiliksiä Hyeres’issä.
ILCA 7 -luokassa kilpailevat Otto Dahlberg, Aleksi Tapper ja Valtteri Uusitalo, ja 49er-luokassa Ville Korhonen ja Edvard Bremer lähtevät haastamaan Mallorcan maailmancupissa kovaa kulkenutta luokkaa.
– Pojilla on kova halu näyttää, että talven treenit ovat tuottaneet tulosta, kommentoi maajoukkuevalmentaja Joakim Wilenius.
Ensimmäiset kilpailulähdöt purjehditaan maanantaina 25. huhtikuuta, ja regatta päättyy kunkin luokan 10 parhaan mitalilähtöön lauantaina 30. huhtikuuta.
Lähde: Suomen Purjehdus ja Veneily ry. Kuva: Jukka Saarikorpi/SPV
































