Golf-kauden ensimmäisestä major-turnauksesta on tulossa jännitysnäytelmä. USA:n Dustin Johnson lähtee päätöspäivään piikkipaikalta.
Johnson käytti lauantain kierrokseensa 65 lyöntiä ja nousi ykköseksi. Hän on yhteistuloksessa -9.
– Minun täytyy pelata hyvää golfia sunnuntaina, jos haluan voittaa. Se on niin yksinkertaista. Minun pitää tehdä sitä, mitä tein tänään, hoitaa homma, Johnson sanoi PGA:n verkkosivuilla.
USA:n Scottie Scheffler ja Cameron Champ vaanivat yhden lyönnin päässä. Tuloksessa -7 tulevat Englannin Paul Casey sekä USA:n Collin Morikawa ja Brooks Koepka, joka on voittanut PGA Championshipin viimeisenä kahtena vuotena.
– Mielestäni minulla on hyvät mahdollisuudet. Olen ollut tässä tilanteessa aikaisemminkin ja käyttänyt ne hyväkseni. Minä pelaan hyvin. Huomenna pitäisi olla hauska lyöntikisa, Koepka fiilisteli.
Lukemasssa -6 on myös vahvoja haastajia. Ryhmän muodostavat Englannin Justin Rose ja Tommy Fleetwood, Australian Jason Day sekä USA:n Bryson DeChambeau, Tony Finau ja Daniel Berger.
Perjantain jälkeen johtanut Kiinan Li Haotong romahti jaetulle 13. sijalle. Li on nyt tuloksessa -5.
Golfin maailmanlistan ykkönen Justin Thomas on tuloksessa -1, Rory McIlroy tuloksessa par ja Tiger Woods tuloksessa +1.






























