Dartsin PDC-liiton MM-kisoissa suuri ennakkosuosikki ja maailmanlistan ykkönen Michael van Gerwen eteni kahdeksan parhaan joukkoon huiman trillerin päätteeksi.

Varhain keskiviikkona Suomen aikaa alankomaalainen ”MVG” voitti Englannin Joe Cullenin erin 4-3 oltuaan 1-3-häviöllä. Lopussa Cullenilla oli kaksi ottelutikkaa, mutta hän ei pystynyt heittämään viimeistä niittiä.

– Ottelu oli loistava, ja adrenaliini kiehui, van Gerwen sanoi Sky Sportsin lähetyksessä.

– Ei tullut voitto helpolla, joten tunnelmat ovat nyt hyvät. Joe pelasi ilmiömäisesti. Tulos on kamala hänelle, mutta olen joutunut itsekin samaan tilanteeseen monet kerrat.

Puolivälieriin Lontoossa on edennyt myös Puolan Krzysztof Ratajski, joka voitti tiistaina Saksan Gabriel Clemensin 4-3. Ratajski on PDC-historian ensimmäinen puolalainen, joka menee MM-turnauksen puolivälieriin.

Maailmanmestari kuittaa palkintorahana puoli miljoonaa puntaa eli noin 548 000 euroa. Loppuottelu käydään sunnuntaina. MM-turnauksen tapahtumapaikkana on Alexandra Palace.

LUE MYÖS: Tero Pitkämäen ex-valmentajalta melkoinen paljastus legendan toiminnasta (UrheiluAreena.fi)