Argentiinan maajoukkuepelaaja Leandro Paredesin sisar Barbara Paredes on nostanut Falklandsaariin liittyvän kiistan uudelleen julkiseen keskusteluun MM-kisojen jälkeen.
Falklandsaarten (Argentiinassa Malvinassaaret) omistuksesta kiistelevät Iso-Britannia ja Argentiina. Kysymys nousi näkyvästi esiin jo ennen maiden välistä MM-välierää.
Argentiinan voitettua Englannin 2–1 pelaajat juhlivat kannattajiensa edessä ja esittelivät banderollia, jossa luki espanjaksi ”Las Malvinas Son Argentinas” (”Malvinassaaret kuuluvat Argentiinalle”).
Tapaus herätti runsaasti keskustelua, ja FIFA:aa vaadittiin tutkimaan asiaa ennen MM-finaalia. Argentiina sai kuitenkin osallistua loppuotteluun ilman kurinpitotoimia.
MM-finaalin jälkeen Barbara Paredes kommentoi turnausta paikallisille medioille.
– Se, että pääsimme näin pitkälle ja voitimme Englannin matkalla, merkitsi meille kaikkea. Meillä ei ehkä ole neljättä tähteä, mutta meillä ovat Malvinassaaret, hän sanoi.
Kommentti on herättänyt huomiota, sillä Falklandsaarten suvereniteetti on pitkään ollut maiden välinen kiistakysymys. Iso-Britannia hallinnoi saaria, kun taas Argentiina esittää niihin aluevaatimuksen.
Välierän jälkeen myös Britannian hallitus reagoi Argentiinan pelaajien banderolliin.
– MM-pokaali ei ehkä ole meidän, mutta Falklandsaaret ovat, Britannian hallitus totesi lausunnossaan.
Britanniassa on lisäksi spekuloitu, voisiko Argentiinan Valioliigassa pelaavien jalkapalloilijoiden toiminta vaikuttaa heidän työlupiinsa. Oikeusasiantuntijoiden mukaan tällainen seuraamus olisi kuitenkin erittäin epätodennäköinen.






























