Nettimatkatoimisto Ebookersin suosituimpien matkakohteiden joukkoon on ilmestynyt uusi tulokas: Chicago. Pääsiäisen varatuimpien kohteiden listalla Chicago on nyt sijalla 19. Vuotta aikaisemmin Ebookers ei myynyt Chicagoon yhtään lentomatkaa Suomesta.

Ebookersin markkinointipäällikön Leif Neuvosen mukaan Chicagon ilmestyminen suosituimpien matkakohteiden joukkoon aiheutti aluksi melkoista pään raapimista.

– Chicago? Miksi juuri Chicago? Miksi nyt? Kyllä sitä ihmeteltiin ihan ääneen ennen kuin joku keksi: Lauri Markkanen, sanoo Neuvonen.

Lauri Markkanen on suomalaisen koripalloilun supertähti, joka debytoi Pohjois-Amerikan koripallosarja NBA:ssa Chicago Bullsin pelipaidassa lokakuussa 2017. Markkasen ensimmäisen NBA-kauden pelaaminen on ollut sitä luokkaa, että häntä on hehkutettu Atlantin molemmin puolin.

– Päättelimme, että ei tähän ilmiöön voi muuta selitystä olla. Lauri liikuttaa suomalaisia ja Markkas-buumi näkyy jo koko kansan matkailutilastoissa, sanoo Neuvonen.

Lähde: Ebookersin tiedote

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)