Miesten Korisliigan BC Nokia on tehnyt yksivuotisen sopimuksen jenkkipelaaja Stacy Davisin kanssa.

Davis pelasi viime kaudella Slovakian ja Meksikon pääsarjoissa. Hän on pelannut ammattilaisurallaan myös Ukrainassa, Ranskassa ja Filippiineillä.

Davisillä on takanaan maineikas yliopistoura, sillä mies on Pepperdinen yliopiston kaikkien aikojen pisteykkönen. Hän on myös yliopiston kaikkien aikojen levypallotilaston toisena.

– Jos katsoo hänen tilastojaan niin näkee, että hän on todella tasainen pelaaja. Valmentajat tykkäävät siitä, sanoi Nokian pääluotsi Greg Gibson seuran verkkosivuilla.

– Hän on fiksu ja fyysinen iso pelaaja, joka pystyy heittämään kaukaa. Se on yhdistelmä, jonka uskon sopivan meidän joukkueeseen loistavasti.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)