Entinen NBA-pelaaja Enes Kanter Freedom lopetti uransa jo vuonna 2022. Nyt turkkilaissentteri on ollut taas otsikoissa.
Kanter aiheutti kohun ilmoittamalla julkisesti ilmoittautumisestaan naisten WNBA-varaustilaisuuteen. Sunnuntai-iltana entinen koripalloilija ilmestyi WNBA:n ottelun katsomoon Indianan ja Chicago Skyn välisessä kamppailussa.
Kanter Freedom lopulta poistettiin katsomosta, kun hän ajautui kiivaaseen sanasotaan Sky:n Natasha Cloudia vastaan. Cloud alkoi huutaa Kanterille, kun hän ohitti turkkilaisen pelikatkolla.
Kanter Freedomin mukaan Cloud hyökkäsi hänen päällensä, kun hän tuuletti Indianan Sophie Cunninghamin kolmen pisteen heittoa.
– Pari tilannetta sen jälkeen Natasha tuli huutamaan, että hän ei tule viettämään yötä kanssani. Minä sanoin vain, että en minä sitä yritä. Yritän vain tukea naisia ja suojella häntä, Kanter kertoi Fox Newsille.
Kanter Freedom kertoo riidan olleen verbaalinen. Turkkilainen paljasti Cloudin huudelleen hänelle v-sanoja ja sitten hänet poistettiin katsomosta.
Kanterin t-paidassa luki: ”NAINEN, eli, aikuinen naisihminen.” Cloud ei kommentoinut riitaa, mutta Sky:n valmentaja Tyler Marsh puolusti pelaajaansa.
– Tash pitää aina puolensa ja me seisomme Tashin takana, Marsh kommentoi.
Kanter Freedomilla on ollut voimakkaita mielipiteitä transurheilijoista. Entisen NBA-pelaajan kommentit ovat nostaneet kohua WNBA:ssa.































