Video: Sportivo TV

Valtteri Bottaksen päivän toinen harjoitussessio Itävallassa päättyi savuun ja liekkeihin. Kimi Antonelli oli jälleen harjoitusten nopein.

Bottas osoitti hyvää vauhtia Itävallan GP:n ensimmäisissä harjoituksissa ollen joukon 13. Toisissa harjoituksissa Bottas koki kuitenkin ikävän vastoinkäymisen.

Harjoitusten puolivälissä Bottaksen auton jousitus teki tenän ja samalla auton pohja laahasi maata. Bottas sai taistelua tiensä takaisin varikolle kipinöiden iskiessä ja varikolla pohja oli syttynyt jo liekkeihin.

Harjoitusjakso oli Cadillacille muutenkin epäonninen, sillä Sergio Perezin matka päättyi tekniseen vikaan heti harjoitusten alussa. Myös Perezin ensimmäiset harjoitukset jäivät kesken, mutta tuolloin hän sai vyölleen melkein täyden harjoitusjakson.

Bottas pystyi ajamaan vain kuusi kierrosta ja oli toiseksi viimeinen ennen tallikaveriaan.

Kovinta vauhtia piti Kimi Antonelli, joka oli myös päivän ensimmäisten harjoitusten nopein. Sen jälkeen tulivat McLarenit Oscar Piastrin johdolla. Max Verstappen oli neljäs ja Lewis Hamilton viides.

Lauantaina edessä ovat kolmannet harjoitukset ja aika-ajot.

LUE MYÖS: Lotta Haarala viihtyy pois Tampereelta – syynä on tämä mies (UrheiluAreena.fi)