Toyotan tallipäällikkö Tommi Mäkinen on tyytyväinen mies. Mäkinen jahtaa joukkoineen kaksoisvoittoa Turkin MM-rallista. Ajamalla se ei ole enää uhattuna sunnuntain neljällä viimeisellä erikoiskokeella.

Dramaatiikkaa ja keskeytyksiä täynnä olleen lauantain tuloslista on Toyotan osalta komeaa luettavaa. Ott Tänak johtaa kisaa 13 erikoiskokeen jälkeen 13,1 sekunnin erolla Jari-Matti Latvalaan.

Kaksikko on karussa muilta, sillä kolmantena oleva Hyundain Hayden Paddon on jäänyt Tänakista lukemat 1.10,5. Teemu Suninen ajaa Fordilla hienosti neljäntenä, mutta hänen eronsa kärkeen on jo 3.22,2.

Tänak tykitti lauantain päätöspötkälle pohjat, joista kolmanneksi sijoittunut Latvala jäi 5,1 sekuntia.

– Tämä on ollut varsin yllätyksellinen ralli. Paljon on tapahtunut, mutta tiesimme, että tästä tulee kovaa. Nyt meidän pitää ottaa vain kaksi kärkisijaa tästä rallista, Tänak alleviivasi WRC:n ralliradiolle.

Tapahtumia, niitä tosiaankin Turkin rallin lauantai piti sisällään. Kärkinimistä karut keskeytykset kokivat Tänakin ja Latvalan tallikaveri Esapekka Lappi, Hyundain Thierry Neuville ja Fordin Sebastien Ogier.

Latvala osasi odottaa päivän viimeisellä pätkällä Tänakin vastaiskua.

– Tiesin, että minun renkaani olivat huonommassa kunnossa. Olen kuitenkin varsin tyytyväinen siihen työhön, jonka tein, Latvala totesi.

https://twitter.com/OfficialWRC/status/1040967100687413249

LUE MYÖS: Suomalaisjuoksijalla meni kaikki ”totaalisen perseelleen” – Alisa Vainio kommentoi yhdellä sanalla (UrheiluAreena.fi)