
Mercedeksen F1-talli etsii uutta kuljettajaa kaudelle 2025. Lewis Hamilton jättää tallin tämän vuoden lopussa siirtyäkseen Ferrarille.
Entinen F1-ajaja Romain Grosjean on ilmoittanut haluavansa Hamiltonin korvaajaksi. Grosjean julkaisi sosiaalisessa mediassa päivityksen, jossa kertoi, että ehkä olisi aika soittaa Totolle (Mercedeksen tallipomo Wolff).
On selviö, ettei Grosjean ole ehdolla Mercedekselle. Hän julkaisikin päivityksensä pilke silmäkulmassaan. Sillä hän saa myös paljon julkisuutta tuoden näkyvyyttä sponsoreilleen.
Grosjean kilpaili Formula ykkösissä 2009-20 Renaultilla (2012-15 Lotus) sekä Haasilla. Hänen uransa päättyi dramaattiseen onnettomuuteen Bahrainin osakilpailussa 2020 hänen ajettuaan rajusti ulos auton syttyessä samalla palamaan.
Grosjean hyppäsi liekkimerestä pois viime hetkillä. Hän sai onnettomuudessa palovammoja, mutta on kyennyt jatkamaan uraansa IndyCar-sarjassa.
Viime kaudella Grosjean saavutti Indy-sarjassa kaksi kakkostilaa. Hän jatkaa sarjassa ensi kaudellakin.
Lue myös:Red Bullilla kiusallinen ongelma Max Verstappenin kanssa