Suomalaisajaja Patrik Pulkkinen, 16, oli 27:s Italian Mugellossa sunnuntaina ajetussa ratamoottoripyörien MM-sarjan Moto3-luokan osakilpailussa. Pulkkinen oli maalissa viimeinen, mutta edellisiin kisoihin verrattuna tulos oli parempi. Pulkkinen pystyi antamaan muille jo haastetta.
Voittoon kisassa ajoi Italian Andrea Migno. Hän päihitti Pulkkisen 37,9 sekunnilla. Jopa sijasta 24 Pulkkinen jäi 20 sekuntia, joten pisteille on vielä paljon matkaa.
MotoGP:n pääluokassa voittoon ajoi kotiyleisön riemuksi Ducati-kuski Andrea Dovizioso. Espanjalainen Maverick Vinales oli toinen ja italialainen Danilo Petrucci kolmas. Lajilegenda Valentino Rossi sijoittui neljänneksi,
Moto2-luokassakin nähtiin italialaisvoittaja Mattia Pasinin oltua ykkönen. Sveitsin Thomas Lüthi oli toinen ja Espanjan Alex Marquez kolmas. Kalex-pyörillä ajettiin neljä ensimmäistä sijaa.
Yamaha-kuski Vinales on MotoGP:n pisteissä kärjessä 26 pistettä toisena olevaa Doviziosoa edellä. Moto2-pisteissä johtaa Franco Morbidelli ja Moto3:ssa Joan Mir. Pulkkisen pistetili on avaamatta.

































