Hyundain Esapekka Lapin tulevaisuus rallin MM-sarjassa kiinnostaa suomalaista rallikansaa.

Asia on nostettu esille myös MTV:n rallilähetyksessä. Selostaja Juho Kokko tiedusteli asiasta asiantuntija Jari Ketomaalta.

— Jos paikkaa Hyuindailta ei irtoa, niin olisiko Fordilta Esapekka Lapille paikkaa? kysyi Kokko.

– Sitä en näe oikein mahdollisena. Ei hirveään lämpimissä väleissä silloin se ero tapahtunut, kun hän Fordilta lähti. En oikein jaksa uskoa, että Malcolm (Wilson) EP:tä ottaisi, kun hän joutuisi kuitenkin maksamaan EP:n palveluksista. Jos haluaa maksaa ajamisesta, niin voi Fordille päästä, mutta ei palkkakuskin paikkaa saa, linjasi Ketomaa MTV:llä.

– (Takamoto) Katsuta ei ole onnistunut nostamaan tasoaan. Olisiko paikka Toyotan kolmosauton ratissa? tiedusteli Kokko.

– No, miksei. Ajotaidot yhdellä pätkällä on kiistatta hyvät, mutta nyt on lähihistoria niin heikko Esapekka Lapilla. On hirveän monta ulosajoa pohjalla, pohti Ketomaa ja oli sitä mieltä, että Lapin on nyt pystyttävä vakuuttamaan tallit siitä, että hän pystyy ajamaan ehjän rallin.

Lapin taival Keski-Euroopan MM-rallissa päättyi ulosajoon.

Lue myös:Kalle Rovanperä ei ole sunnuntain jälkeen enää yksinkertainen mestari – näin seitinohut Elfyn Evansin sauma on

LUE MYÖS: Haastattelu: Ossi Väänänen painottaa Aleksander Barkovin merkitystä – ”Isot paineet niskassa” (Siniviiva.fi)