Rallin seitsenkertainen maailmanmestari Sebastien Ogier käynnisti viimeiseksi jäävän kautensa loistavasti Monte Carlon voitolla. Toyota-tallikaveri Elfyn Evans pisti kuitenkin tiukasti kampoihin jo Montessa ja trion kolmas lenkki Kalle Rovanperä on taatusti kovassa tikissä seuraavaan ja todella mielenkiintoiseen kisaan startattaessa.
Se kisa odottaa vuoroaan viikon kuluttua Lapin huippunopeilla teillä, kun kauden toinen MM-osakilpailu ajetaan historiallisesti Rovaniemen ympäristössä.
– Tiedän odottaa tiimikavereiltani kovaa kilpailua näissä olosuhteissa. Olen varma, että Elfyn on erittäin motivoitunut ja Kalle todennäköisesti vielä enemmän kotimaaperällään. Mutta myös muut tiimit ovat kovia. Rallin voittamisesta tulee vaikeaa, mutta otan haasteen vastaan, Ogier muotoilee Toyotan tiedotteessa.
Ogier pääsi lataamaan pitkästä aikaa ja sielunsa kyllyydestä lumella, kun Toyota ajoi testit Jyväskylän ja Rovaniemen seudulla.
– Nautin siitä paljon, kun testasin viime viikolla Rovaniemellä. Auto tuntui hyvältä ja olemme valmiita. Katsotaan nyt, millaiset olosuhteet ovat, kun lähden avaamaan tietä. Sillä voi olla iso rooli tällaisissa lumiralleissa, Ogier alleviivaa.

































