Enzo Marescan pesti Manchester Cityn päävalmentajana vahvistettiin tänään maanantaina. Nyt Chelsea vahvisti syyt italialaisvalmentajan potkuille viime tammikuussa.

Chelsea julkaisi oman tiedotteensa, jossa selitettiin syyt päästää irti Marescasta. Seuran mukaan Maresca oli ilmoittanut tuolloin mahdollisesta mahdollisuudesta siirtyä Cityyn Pep Guardiolan seuraajaksi.

– Meille tuli selväksi, että hänen suuri halunsa oli olla Guardiolan seuraaja. Hän oli täysin sitoutunut käyttämään sen mahdollisuuden, vaikka hänellä oli pitkäaikainen sopimus kanssamme. Hänellä ei ollut mitään oikeutta purkaa sitä, Chelsea kommentoi tiedotteessaan.

– Kukaan seura ei halua vaihtaa päävalmentajaansa kesken kauden. Koska hän ei ollut sitoutunut täyttämään vastuitaan kauden loppuun, seuralle ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin puolustaa pelaajiamme ja logoa. Jouduimme hyväksymään hänen irtisanomisensa.

Chelsea kertoo myös sopineensa Man Cityn kanssa korvausmaksusta Marescan pestauksesta. Myös italialaisvalmentaja maksaa itse korvauksia lontoolaisseuralle erostaan.

Chelsean ensi kauden valmentaja on Real Madridista talvella erotettu Xabi Alonso. Marescan jälkeen pestissä kävi myös Liam Rosenior, joka sai potkut viime huhtikuussa.

LUE MYÖS: Reetta Hurskeelta lohduton päivitys – tähän on nyt tultu (UrheiluAreena.fi)