MercedeksenLewis Hamiltonjahtaa alkavalla F1-kaudella historiallista kahdeksatta maailmanmestaruutta, mutta ennusmerkit eivät lupaa hyvää.

Viikonloppu on toistaiseksi tarjonnut seitsenkertaiselle mestarille pettymyksiä. Hamilton lähtee sunnuntain kisaan vasta seitsemännestä lähtöruudusta.

Hamilton hävisi tallikaverilleenGeorge Russellille. Russell oli kuudes. Hamiltonin ero kärkeen oli masentavat 0,676 sekuntia.

– Menin sinne avoimin mielin, Hamilton sanoi aika-ajoistaSky Sportsille.

– Saimme yhden yön aikana paljon aikaan insinöörien kanssa ja otimme askeleen oikeaan suuntaan, hän jatkoi.

Askel mentiin ehkä oikeaan suuntaan, mutta tosipaikan tullen aika-ajoissa Mersu ei enää kulkenutkaan.

– Mutta kun pääsimme aika-ajoon, auto ei vain herännyt eloon. Se tuntui jotenkin keskinkertaiselta, Hamilton sanoi suoraan.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: Max Verstappen otti kauden ensimmäisen paalupaikan – Alonson yllätys jäi piippuun, Bottakselle pettymys