Video: Sportivo TV

George Russellin Belgian F1-osakilpailu päättyi pettymykseen, kun hän ajoi ulos jo heti avauskierroksella. Brittiläiskuski ei säästellyt sanojaan keskeytyksensä jälkeen.

Mercedes-kuskin tulikivenkatkuinen radioviesti Belgian GP:n avauskierrokselta nousi kilpailun jälkeen puheenaiheeksi. Viestiä ei kuultu kansainvälisessä tv-lähetyksessä, mutta se paljastui myöhemmin saksankielisessä lähetyksessä.

Russell keskeytti kilpailun heti avauskierroksella törmättyään Lewis Hamiltoniin. Hamilton sai tilanteesta viiden sekunnin aikarangaistuksen, mutta Russellin mukaan varsinainen syy kolariin oli Mercedeksen tekninen ongelma.

Kilpailun jälkeen julkisuuteen nousseella radioviestillä britti purki turhautumistaan.

– – Olen ulkona. Mitä v****a tapahtui akun varaustilalle suoralla? Minulla ei ollut yhtään v***n akkutehoa suoralla. Tämä on täysin v***n hyväksymätöntä. Koko viikonloppu on ollut täysin v***n hyväksymätön, Russell raivosi.

Russell viittasi siihen, ettei hänen autonsa saanut käyttöönsä sähkömoottorin tarjoamaa lisätehoa suoralla. Ilman sitä hän menetti vauhtia, putosi kilpailijoiden armoille ja ajautui lopulta törmäykseen Hamiltonin kanssa.

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff vahvisti kilpailun jälkeen, että ongelma koski kaikkia tallin autoja. Hänen mukaansa kyse oli energiankäyttöön liittyneestä viasta, joka ilmeni heti kilpailun alussa.

Tietojen mukaan ongelman aiheutti ohjelmistovirhe, joka esti voimanlähdettä vapauttamasta täyttä sähkötehoa pitkälle suoralle. Kyse ei ollut samasta akkujen latausongelmasta, josta Mercedes kärsi kauden alkuvaiheessa.

LUE MYÖS: Suomalainen seitsenottelija avasi vihdoin suunsa – avautui henkilökohtaisista ongelmistaan (UrheiluAreena.fi)