Video: Sportivo TV

HIFK tiedotti shokkiuutisesta keskiviikkona. SM-liigan helsinkiläisseura ilmoitti antaneensa potkut päävalmentaja Olli Jokiselle ja muulle valmennusryhmälle.

Jokisen lisäksi eropaperit saivat Mika Hyvärinen, maalivahtivalmentaja Riku Helenius ja ruotsalainen Anders ”Masken” Carlsson. Carlsson saapui Jokisen apuvalmentajaksi vasta tälle kaudelle 15 SHL-pelin kokemuksella.

Jokinen kesti pestissään vain hieman yli vuoden. Entinen NHL-tähti purki sopimuksensa SHL-seura Timrån kanssa ennen HIFK:hon saapumista kaudelle 2025-2026.

HIFK:n viime kauden sijoitus 10:s oli seuran historian heikoin. Nyt helsinkiläisseura on sarjataulukossa sijalla 15 putoamisviivan alapuolella.

Carlsson puolusti Jokisen aikaa HIFK:ssa. Potkittu apuvalmentaja perusteli heikkoa virettä loukkaantumisongelmilla.

HIFK:n maalivahdeista Tim Juel ja Hugo Alnefelt ovat molemmat tällä hetkellä sairastuvalla.

– Hän on helvetin hyvä valmentaja. Hän ei ole oikeastaan saanut mahdollisuutta peluuttaa joukkuetta sillä tavalla kuin haluaisimme, koska meillä on ollut niin paljon loukkaantumisia. Silloin on vaikea saada tulosta aikaan, Carlsson sanoi Sportbladetille.

HIFK:n uudeksi päävalmentajaksi nimettiin Tommi Miettinen. Helsinkiläisseura kohtaa seuraavaksi Liigassa paikallisottelussa Kiekko-Espoon vieraissa perjantaina 23.10.

LUE MYÖS: Sama virhe toistuu HIFK:ssa vuodesta toiseen – Oliko Olli Jokinen pelkkä kupla? (Atleetti.fi)