Kauden päättävästä Monzan MM-rallista on ajettu perjantain ensimmäinen erikoiskoe. Olosuhteet legendaarisella moottoriradalla ja sen lähiympäristössä ovat todella haastavat.

Monzan kisan ensimmäiseen varsinaiseen ajopäivään osattiin odottaa märkää ja liukasta, mutta ei välttämättä sentään aivan näin liukasta.

– Kuin jäällä olisi ajanut, pätkäpohjat Hyundailla takonut Dani Sordo tilitti tuntojaan WRC:n medialle.

Kalle Rovanperä oli aamun avauksessa Toyota-trion nopein kuljettaja. Rovanperä ajoi kolmanneksi kovimman ajan 13,4 kilometrin mittaiselle erikoiskokeelle. Toyota on julkaissut Twitter-tilillään (tämän tekstin alla) videon siitä, miltä meno kisan toisella ek:lla näytti.

Perjantaina ajetaan vielä neljä erikoiskoetta.

Karavaani suuntaa lauantaina vuoristoon, jossa sielläkin on luvassa taatusti liukasta. Viimeisimmät sääennusteet lupaavat lauantaiksi lumisadetta.

https://twitter.com/KalleRovanpera/status/1334764513124638721

LUE MYÖS: Suomen A-maajoukkuehiihtäjällä lähti lapasesta leirillä – ”Panobussi” (UrheiluAreena.fi)