Argentiinassa ajetaan parhaillan rallin MM-sarjan osakilpailua. Perjantain toisella erikoiskokeella rallia johtanut espanjalainen Sebastien Ogier joutui keskeyttämään teknisten ongelmien takia ja hieman myöhemmin Hayden Paddon vetäytyi rallista teknisten ongelmien takia.
Kolmannella erikoiskokeella Fordin norjalaiskuski Andreas Mikkelsen kärsi ongelmista ja tippui tulosliuskalla monta pykälää aina kolmanneksitoista ja oli kärjestä jäljessä tässä vaiheessa yli kolme minuuttia.
Mikkelsen kävi huoltotauolla riipimässä autoaan kuntoon mutta ajoi pientareelle siirtymätaipaleella ja tallin mukaan mies on nyt keskeyttänyt.
Tallit eivät ole vielä ilmoittaneet jatkavatko Mikkelsen tai Ogier rallia super-rallisäännön turvin vielä lauantaina.
































