
Kalle Rovanperä oli kolmanneksi nopein Latvian MM-rallin sunnuntain osuuden toisella erikoiskokeella Mazilmajalla.
Pohja-ajan kellotti Hyundain Ott Tänak päihitettyään Rovanperän 2,0 sekunnilla. Sebastien Ogier oli Toyotallaan toinen 1,2 sekuntia Tänakia hitaampana.
Kokonaistilanteessa Rovanperä on ylivoimaisessa johdossa. Hän on toisena kaasuttelevaa Ogieria edellä 40,3 sekuntia
– Ei ole helppoa. Meillä on iso ero muihin, mutta emme halua mokata mitään voiton suhteen. Tänä vuonna sunnuntaina ajetaan tiimille isoista pisteistä. Oli vaikea pätkä. Tiedämme, että se on Power Stagena myöhemmin, mutta oli hyvin vaikeaa. Autossa ei ole mitään ongelmaa kuitenkaan, Rovanperä sanoi WRC:n mukaan.
Latvia ja Viro käyvät tiukkaa taistoa. Latvialainen Ford-kuski Martins Sesks ajaa kolmantena, mutta ero neljäntenä olevaan Tänakiin kutistui hänellä 12,7 sekuntiin. Rovanperästä Sesks on jäänyt 54 sekuntia.
Adrien Fourmaux jatkaa viidentenä, Elfyn Evans kuudentena ja Takamoto Katsuta seitsemäntenä. Thierry Neuville on kahdeksantena ja kärjestä yli kolme ja puoli minuuttia jäänyt Esapekka Lappi yhdeksäntenä.
Kisasta on ajamatta kaksi erikoiskoetta. Sunnuntaina ajetaan myös sprinttirallia, joka tuo lisäpisteitä.
Kuva: Toyota Gazoo Racing