Argentiinan MM-rallin WRC2-luokan voittoon tukevan otteen omaava Kalle Rovanperä pyöritteli päätään El Condorin klassikkoerikoiskokeen maalissa.

Katsojat ovat olleet Argentiinassa haltioissaan nuoren suomalaisen huimasta vauhdista ja nyt oli Rovanperän, 17, vuoro ihmetellä El Condorin arviolta peräti 100 000 katsojan yleisömassaa.

– Minun on sanottava, että ilmapiiri on aivan mahtava. En ole koskaan nähnyt mitään tällaista!, Rovanperä joutui korottamaan ääntään WRC:n ralliradiolle yleisön mylvinnän keskellä.

Sunnuntaina ajetaan kolme erikoiskoetta ja Rovanperällä ei ole mitään syytä turhiin riskeihin. Skoda-tallikaveri ja kisassa toisena ajava Pontus Tidemand tosin hyökkäsi hurjasti päätöspäivän avauspätkällä, mutta Rovanperällä on edelleen 9,9 sekunnin etu puolellaan.

Tommi Mäkisen johtaman Toyota-tallin Ott Tänak puolestaan kiitää kovaa kyytiä koko kisan voittoon. Tänakin johto toisena olevaan Hyundain Thierry Neuvilleen on 49 sekuntia.

Tänakin tallikaveri Esapekka Lappi koki aamulla rengasrikon ja hän putosi tuloksissa kuudennelta sijalta kahdeksanneksi. Fordin Teemu Suninen on yhdeksäs ja Rovanperä kymmenes.

https://twitter.com/OfficialWRC/status/990574413308362755

LUE MYÖS: Saga Andersson avautui naisten seiväsfinaalin tapahtumista (UrheiluAreena.fi)