Toiseen suuntaan ajettu perjantainen Terranovan 12 kilometrin ensimmäinen pätkä eli täten päivän toinen pätkä sujui Hyundai-kuski Juho Hännisen komennossa. Mies ei erikoiskokeen maalissa tiennyt kuinka lujaa tuli ja luuli jääneensä kärjestä rutkasti.

– Ei ole sanottavaa enää. Ajaminen oli todella kauheaa taas. Ei uskoisi, että tuommoisella pumppaamisella saisi tuollaista aikaa mutta näin nyt tällä kertaa, hämmästynyt Hänninen kertoi WRC:n ralliradiolle pätkän maalissa ja paikan päällä olevien toimittajien mukaan näytti, että toinen eturengaskin oli miehen autosta tyhjenemässä.

Thierry Neuville jatkaa rallissa nyt kakkostilalle koska belgialainen jäi pätkällä Hännisestä 4,3 sekuntia.Jari-Matti Latvala puolestaan oli jo vähän paremmalla tuulella vaikka jäi kärkiajasta 5,2 sekuntia.

– Menetimme jotain nesteitä moottoritilasta etuoikealta, ilmeisesti jotain ruuveja oli irrallaan.

Mikko Hirvonen jäi kärjestä 8,8 sekuntia ja on rallissa tällä hetkellä kuudentena.

Sardinian Rallin tilanne 3/17 pe 6.6.

 1. Juho HänninenHyundai24.16,5 2. Thierry NeuvilleHyundai +0,4 3. Martin ProkopFord+9,1 4. Andreas MikkelsenVW+10,1 5. Elfyn EvansFord+10,6 6. Mikko HirvonenFord+11,6 7. Kris MeekeCitroen +15,7 8. Mads ÖstbergCitroen +16,3 9. Jari-Matti LatvalaVW+16,510. Sebastien OgierVW+17,911. Henning SolbergFord+20,6

LUE MYÖS: Nooralotta Nezirin suusta hurjaa tekstiä EM-kisojen jälkeen (UrheiluAreena.fi)