Toyotan Jari-Matti Latvala valmistautui torstaina käynnistyvään Ruotsin MM-ralliin luistimet jalassa. Latvala oli kaukalon hahmo, kun WRC:n allstars-nippu pelasi näytösluonteisen ottelun Torsbyssä.

Latvala pelasi jääkiekkoa 16-vuotiaaksi asti, kunnes ralli vei hänet myös verenperintönä mennessään.

– Rakastan jääkiekkoa, joten tämä on herkkua, Latvala toteaa sarjan virallisella sivustolla.

– Pelasin juniorina vasenta laitaa, mutta en ollut riittävän hyvä isompaan liigaan. Minun ongelmani pelaajani oli siinä, että olin liian hidas. Minun olisi pitänyt olla nopeampi, Latvala jatkaa.

Tulevat päivät näyttävät, miten Toyota liikkuu Latvalan käskyttämänä Ruotsissa. Ainakin luistin liikkui liukkaasti, kun Latvala muodosti kaukalossa rallimiesten tehonyrkin Ott Tänakin, Esapekka Lapin ja Teemu Sunisen kanssa.

https://twitter.com/OfficialWRC/status/1095996357435969536

LUE MYÖS: Antero Mertaranta lyttäsi Suomen seiväsnaisen tylysti: ”Siis naurettava” (UrheiluAreena.fi)