Ralliautoilija Jari-Matti Latvala ja kartturi Miikka Anttila starttaavat MM-sarjan kokeneimpana kilpailijaparina kauteen 2016. Viime kaudella Volkswagen Motorsportin suomalaiskuljettajan mestaruustavoite hyytyi epätasaiseen alkukauteen. Nyt tavoitteena on tehdä tasaisen vahva kausi 14 osakilpailun mittaisessa sarjassa.

– Taas ollaan vuotta viisaampia, kun lähdetään tavoittelemaan kirkkainta mitalia. Olemme hiukan muuttaneet tavoitteen asettelua tai miten siihen päästään. Pyrkimys on ajaa jokaisessa eri rallissa mahdollisimman hyvä tulos. Toisinaan se tarkoittaa voittoa ja toisinaan on tyytyminen muihin sijoihin. Pisteitä on kuitenkin kerättävä tasaisesti. Jos kaikki onnistuu niin loppukaudesta olemme kiinni mestaruudessa, Latvala uskoo kokemuksen tuomalla äänellä.

30-vuotiaalla Latvalalla on yhteensä 156 MM-starttia, joista on kertynyt 15 voittoa. Anttilalla MM-startteja on 166 ja voittoja samat 15. Latvala kokee lähtökohdan tähän kauteen helpommaksi kuin vuosi sitten. Silloin Volkswagen Polon uusi versio oli hankala sovitettava omaan ajotyyliin.

– Käytännössä auto on sama kuin viime kaudella, jolloin saimme Polon siihen malliin, että se istuu omaan käteen. Tuntuu, että olen sinut auton kanssa ja voin luottaa siihen kaikissa olosuhteissa, Latvala kuvailee.

Kovimmat kilpakumppanit löytyvät Latvalan viereltä Volkswagenin tallista.

– Totta kai Sebastien Ogier on pahin vastus alkavallakin kaudella. Kannattaa noteerata myös Andreas Mikkelsenin kehitys ja uskon, että hän pyrkii tosissaan haastamaan meidät kokeneemmat. Hyundai tulee uudella autolla, joten heidän iskukykynsä on vielä kysymysmerkki, Latvala arvioi asetelmia kauden alla.

Rallikausi alkaa totuttuun tapaan Monte Carlo –rallilla, jossa keliolosuhteet ovat aina arvaamattomat.

– Monte Carlo on aina arvoituksellinen ja haastava kauden avaus. Yleensä nuotitus on saatu tehdä suhteellisen kuivalla kelillä. Sitten rallissa luvassa on kaikkea mahdollista lumen ja kuivan asvaltin väliltä. Siinä pitää säilyttää malttinsa ja uskaltaa ajaa riittävän hiljaa, kun on sellainen paikka, Latvala kuvailee kahdeksan Monte Carlon rallin kokemuksella.

– Alkukausi on meille yleensä ollut vaikeampi ja pyritään onnistumaan siinä paremmin tänä vuonna. Loppukaudella tahti on kova, kun lokakuussa on kolme kisaa. Siinä pitää olla kaikin puolin kunnossa sekä miehet että kalusto. Kiina on mielenkiintoinen uutuus sarjassa, Latvala sanoo kauden urakastaan.

Rallin MM-sarja 2016: Monte Carlo, 22.-24.1., Ruotsi, 12.-14.2., Meksiko, 4.-6.3., Argentiina, 22.-24.4., Portugali, 20.-22.5., Italia, 10.-12.6., Puola, 1.-3.7., Suomi, 28.-31.7., Saksa, 19.-21.8., Kiina, 9.-11.9., Ranska, 30.9.-2.10., Espanja, 14.-16.10., Iso-Britannia, 28.-30.10., Australia, 18.-20.11.

LUE MYÖS: Huippujuoksija pihalle – Suomen EM-kisajoukkueelle täysi katastrofi (UrheiluAreena.fi)