Toyotan Esapekka Lappi kaasuttelee kuudentena Argentiinan MM-rallissa lauantain jälkeen. Lappi nousi päivän viimeisellä erikoiskokeella kaksi sijaa.
– Iltapäivä oli todella lupaava. Me kaikki tiedämme auton potentiaalin, kuten Ott on näyttänyt. Minäkin olen pääsemässä sinne askel kerrallaan, Lappi kertoi Toyotan tiedotteessa.
Toyotan Ott Tänak johtaa rallia 46,5 sekunnin turvin. Lappi on jäänyt tallikaveristaan yli kaksi ja puoli minuuttia.
Lappi koki myös kovia ajettuaan ulos lauantain kolmannella erikoiskokeella.
– Aamu alkoi hyvin. Auto toimi hyvin ja säädöt tuntuivat hyviltä. Sitten pitkällä erikoiskokeella sain väärän nuotin enkä nähnyt sumussa mitään. Menimme kauas ulos tieltä. Onneksi emme osuneet mihinkään. Tällaista voi tapahtua, me olemme vain ihmisiä, Lappi kommentoi.
Lappi hävisi ulosajonsa myötä erikoiskokeen pohja-ajan kirjauttaneelle Tänakille hieman yli minuutin. Sama erikoiskoe ajettiin myöhemmin uudestaan. Toisella yrittämällä Lappi kirjautti toiseksi nopeimman ajan.
– Esapekka oli epäonnekas aamun pitkällä erikoiskokeella, mutta hän ajoi muuten hyvin. Oli todella hyvä nähdä hänen nopeuttaan iltapäivällä hänen ensimmäisessä rallissaan täällä, Toyotan tallipäälikkö Tommi Mäkinen kehui.
Sunnuntaina ajetaan kolme erikoiskoetta.
– Jokainen päivä on erilainen täällä Argentiinan MM-rallissa. Huomisen erikoiskokeet ovat hitaimmat, kapeat ja siellä on paljon kiviä. Siksi en tiedä, onko minulla samanlaista luottamusta huomenna, mutta tulen ilman muuta yrittämään, Lappi mietiskeli.




























