
F1-talli Haasin päällikkönä toimiva Günther Steiner, 57, omaa vankan kokemuksen ja näkemyksen myös rallin MM-sarjasta, jossa hän työskenteli ennen formuloihin siirtymistään. Steiner kertoo nyt, kuka on ollut hänen mielestään kaikkien aikojen lahjakkain rallikuski.
Kyse on kauden 1995 maailmanmestarista, helikopterionnettomuudessa vuonna 2007 menehtyneestä skottikuski Colin McRaesta. Steiner työskenteli insinööripuolen pomona McRaen kanssa vuosina 1999-2000. McRae kilpaili tuolloin Subaru-vuosien jälkeen M-Sportin Fordilla.
– Tulin erittäin hyvin toimeen Colinin kanssa. Uskon, että kaikki (tallit) halusivat tuolloin Colinin, Steiner kertoo WRC Backstories -podcastissa.
McRae oli luonnonlahjakkuus ja äärimmäisen aggressiivinen ajotyylissään. Suomessa saatu lempinimi ”Kilin-Kalin-Colin” ei ollut toki tuulesta temmattu rajujen ulosajojen jäljiltä.
– Colinille kaikki oli luonnollista, joko se toimi tai ei toiminut, ja sitten loppu oli sinun ongelmasi. Aina tulee joku, mutta tarkoitan, että en nähnyt ralliurallani ketään, jolla olisi ollut silkkaa lahjakkuutta Colinin tavoin, Steiner vakuuttelee.
Steiner siirtyi F1-sarjaan Jaguarin palveluksessa vuonna 2001. Sen jälkeen hän työskenteli Red Bullilla ennen siirtymistään Haasin tallipäälliköksi 2014.
Steinerilta udeltiin, voisiko hän tehdä jossain vaiheessa paluun rallin MM-sarjaan.
– Älä sano koskaan ei koskaan. Olen kertonut aiemminkin, että minulla ei ollut koskaan suunnitelmissa tulla F1:ssä tallipäälliköksi. Kaikkea voi tapahtua. Menen sinne, jonka koen haasteena ja mahdollisuutena. En sano kyllä tai ei rallille. En tiedä, Steiner pyörittelee.
Rallin MM-sarjaa ajetaan ensi viikonvaihteena Uudessa-Seelannissa. F1-sarja kilpailee tuolloin puolestaan Singaporessa.
Lue myös:Jari-Matti Latvala esitti kovan väitteen seuraavasta MM-rallista