
Keski-Euroopan MM-ralli sai suomalaisittain ikävän käänteen, kun Sami Pajarin kilpailu loppui ulosajoon. Sunnuntain ensimmäisellä erikoiskokeella
Ensimmäistä asvalttiralliaan Rally1-luokassa ajava Pajari oli tehnyt tasaisen varmaa työtä läpi kisan, mutta sunnuntain ensimmäisellä erikoiskokeella hänelle sattui virhe. Pajari ajoi ulos vasemmalle kääntyvässä mutkassa ja ajautui nurmikolle.
Pajarin auto pyöri muutaman kerran katon kautta ympäri. Rytäkässä häneltä irtosi takasiipi.
Erikoiskokeella oli muutenkin tapahtumia ja Andreas Mikkelsen koki rengasrikon menettäen aikaa. Sebastien Ogierin jarrutus meni pitkäksi ja hän ajautui nurmikolle.
Ogier jäikin erikoiskokeen voittaneesta Adrien Fourmauxista 10,9 sekuntia. Ott Tänak käytti Ogierin lipsahduksen hyväkseen ja nousi kilpailun kärkeen.
Tänak jäi Fourmauxista 3,8 sekuntia ja oli Ogieria 7,1 sekuntia nopeampi. Samalla virolainen nousi kokonaiskilpailun kärkeen 1,9 sekunnin erolla Ogieriin.
Voittotaistelussa on tiukasti mukana myös erikoiskokeella toiseksi ajanut Elfyn Evans. Hän on 7,2 sekuntia Tänakin takana.
Sunnuntaina ajetaan vielä kolme erikoiskoetta. Seuraava alkaa kello 11.35.
Kuva: Toyota Gazoo Racing
Lue myös: Sebastien Ogier piti Ott Tänakin kurissa – MM-ralli jatkuu trilleritunnelmissa (ek14)
Lue myös: Sebastien Ogierilta hirmuveto: ”Meidän piti iskeä” (ek13)