Jürgen Klopp nappasi ensimmäisen voittonsa Saksan päävalmentajana kolmannessa ottelussaan. Saksa kaatoi Serbian Münchenissä Nations Leaguessa lukemin 2–0.
Saksa hallitsi ottelua alusta lähtien. Tom Bischof vei kotijoukkueen johtoon 39. minuutilla, kun Florian Wirtz oli ensin osunut tolppaan.
Wirtz viimeisteli Saksan toisen osuman 61. minuutilla. Liverpoolissa viime kaudet pelannut hyökkääjä sai pallon rangaistusalueella erinomaisella ensimmäisellä kosketuksellaan ja laukoi pallon verkkoon.
– Hän oli täynnä iloa ja työskenteli uskomattoman kovaa. Se oli poikkeuksellista. Hän pelasi fantastisen ottelun. Meidän pelityylimme sopii Flolle erinomaisesti, Klopp kehui Wirtziä.
Kloppin mukaan voittoa ei kuitenkaan lähdetä juhlimaan suuresti.
– Minulla ei ole aavistustakaan. En ole koskaan voittanut ottelua maajoukkuevalmentajana. Seurajoukkueessa tietäisin, mitä tehdä. Onko bussissa olutta? Emme kuitenkaan juhli. Olemme kaikki väsyneitä ja tarvitsemme palautumista.
Ottelussa nähtiin myös historiallinen hetki, kun Celticin Mika Baur debytoi Saksan paidassa. Hänestä tuli Saksan miesten maajoukkuehistorian 1000. pelaaja.






























