Siilinjärven Vesan Lasse Ruotsalainen otti uransa ensimmäisen ATV-motocrossin Suomen mestaruuden, kun kauden viimeinen osakilpailu ajettiin Imatralla lauantaina.
Lasse Ruotsalainen ajoi lauantaina varmasti kaksi kakkossijaa, mitkä riittivät tuomaan hänelle ATV:n Suomen mestaruuden. KauhMK:n Jani Tanhuanpäällä olisi ollut mahdollisuudet mestaruustaistoon, mutta hän jätti viimeisen osakilpailun väliin kilpaillessaan EM-sarjassa. Tanhuanpää putosi lopulta SM-neloseksi.
– Tavoitteeni on ollut ajaa mestariksi. Olen aiemmin voittanut SM-pronssia, ja kaikki illat tähän lajiin menee töiden jälkeen. Olisi ollut mukavaa, että Tanhuanpää olisi ollut mukana ja olisimme taistelleet mestaruudesta viimeiseen asti. Nyt meni näin ja tuntuu silti mahtavalta, Ruotsalainen riemuitsi.
Olli Koskela voitti kummatkin erät, mutta mestaruuteen hänellä ei ollut käytännössä mahdollisuuksia edes Ruotsalaisen epäonnistuessa. SM-pronssille nousi Imatralla kolmanneksi ajanut Suomenselän Moottorikelkkailijoiden (SuSeMK) Valtteri Vainionpää.
Lähde: 24MX MX-liigan & 24MX SM Cross Countryn tiedote































