Huikealla urallaan lähes kaiken mahdollisen voittanut ja vuonna 2019 huipulta vetäytynyt alppihiihdon itävaltalainen supertähti Marcel Hirscher on tehnyt vierailun moottoriurheilun kaksipyöräisten maailmaan. Se vierailu teki kipeää.

Hirscher, 32, lähti mukaan enduromoottoripyöräilyn hurjamaineiseen Red Bull Romaniacs-kisaan, jossa häneltä jäi maali näkemättä. Hirscher päätyi näet Salzburgin sairaalaan.

Hirscher oli osunut neljännellä pätkällä kiveen ja kaatunut rajusti sillä seurauksella, että hänen jalkansa murtui. Hirscher ei kuitenkaan pienistä hätkähdä.

– Nautin todellakin ajamisesta. Ehkä olen siellä mukana taas ensi vuonna, myös nelipyöräisen kilvanajokaluston puikoissa viihtynyt Hirscher kertoi Speedweekille.

– Enduro on raju urheilulaji tällä tasolla ja se ei anna anteeksi ainuttakaan virhettä. Mutta vammat ovat osa tätä peliä, Hirscher jatkaa.

Red Bull Romaniacs-kisan rajuus käy ilmi tämän tekstin alla olevalta videolta.

LUE MYÖS: Sami Pajari teki yhden asian harvinaisen selväksi – Juha Kankkunen näytti vihreää valoa (RalliF1.fi)