Veikkausliigassa neljäntenä oleva FC Haka on tehnyt jatkosopimuksen kapteeninsa Niklas Fribergin kanssa. Friberg on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen.

Friberg siirtyi Hakaan nousukaudelle 2019 ja on siitä asti kuulunut joukkueen luottopelaajiin. Tälle kaudelle 26-vuotias Salon Palloilijoiden kasvatti sai myös kapteenin nauhan käteensä.

Syystäkin seura ilmoitti hyvissä ajoin halukkuudesta jatkaa puolustajan sopimusta, eikä jatkopäätöksen teko ollut miehelle itselleenkään vaikea.

– Uskon, että Hakan parhaat vuodet ovat vielä edessäpäin ja haluan ehdottomasti olla omalla panoksellani mukana, ja todella hienoa että saan olla mukana seuraavat kaksi kautta, luottotoppari toteaa tyytyväisenä Hakan tiedotteessa.

– Halusin jatkaa myös, koska seura on menossa oikeaan suuntaan kohti Veikkausliigan kärkeä ja uskon että kovan työn ja kärsivällisyyden kautta pystymme tulevaisuudessa saavuttamaan hienoja asioita yhdessä ja tuomaan valkeakoskelaisille iloa ja ylpeyttä kuulua Haka-perheeseen!

Lähde: FC Hakan tiedote
Kuva: Jussi Rämä

Lue myös: ManU-legendalta raju arvio: ”Näin käy, jos Ronaldo lähtee”

Lue myös: Lehtiväite: ManU hieroo kauppaa todellisesta yllätysnimestä

LUE MYÖS: Näkökulma: Kannustaako Stars-legenda Jere Lehtinen tällä kertaa vastustajaa – edes hieman? (LeijonaUutiset.fi)