Entiset HJK:n pelaajat Teemu Pukki ja Joel Pohjanpalo ovat tietysti iloisia, kun heidän ex-seuransa HJK eteni Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen. Moni yllättyi HJK:n uroteosta, mutta Pukki ja Pohjanpalo eivät.
– Ei se yllätys ollut. Pitkään siellä on tehty hyvää duunia. Arpaonnikin oli mukana. Silkeborg on tietysti hyvä joukkue, mutta oli ihan voitettavissa. Aika hyvän duunin Klubi teki siinä otteluparissa, kommentoi Pukki.
Pukki ei ole ehtinyt katsoa Englannissa HJK:n Eurooppa-liigan pelejä kokonaan.
– Roma-pelin alun katsoin, mutta sitten piti laittaa lapset nukkumaan, mutta en sitten ehtinyt katsoa enempää kuin highlightsit.
Pohjanpalo korosti, että HJK:lla oli karsinnassa nyt helpompi vastus kuin vuosi sitten.
– Ei se HJK:n pääsy Eurooppa-liigaan yllätys mullekaan ollut. Sen tiesin, että Konferenssiliigaan varmasti pääsevät. Sinänsä hyvä arpaonni oli, kaikella kunnioituksella Silkeborgia kohtaan, niin ei ihan sama kuin Fenerbahce viime vuonna. Klubi hoiti sen homman himaan, hän sanoi.
Miro Tenhon punainen kortti Roma-ottelussa oli ikävä takaisku. HJK hävisi Roomassa viime torstaina 0-3.
– Roma-pelin näin. Ensi kerralla Miro saisi vähän pidempään kentällä pysyä, mutta muuten iloisella silmällä katsoin Klubin pelaamista. Vaikka pelasivat kymmenellä miehellä, on se paljon mennyt eteenpäin siitä, kun itse siellä olin. Kun Celticia vastaan pelattiin, ei jokaisen pelaajan jalassa futispallo pysynyt. Nyt se näytti oikeasti hyvältä, Pohjanpalo totesi.
HJK on hävinnyt Real Betisille 0-2 ja AS Romalle 0-3. Seuraavaksi HJK pelaa bulgarialaista Ludogoretsia vastaan.
– Toivottavasti saisivat pisteitä lohkovaiheessa ja sen kolmospaikan, jotta saisivat vielä Konferenssiliigassa pelata, toivoo Pohjanpalo.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Teemu Pukki paljasti – tästä syystä hän ei päässyt Norwichista pois
































