Oliver Solbergin WRC-kautta ovat leimanneet kova vauhti ja kovavauhtiset ulosajot. Ruotsalaiskuski kertoo ottaneensa opiksi kauden aikana.
Solberg kisaa ensimmäistä täyttä kauttaan WRC1-luokassa Toyotan autossa ja avasi kauden voitolla Monte Carlossa. Solberg on kauden aikana osoittanut nopeuttaan, mutta samalla hänellä on ollut vaikeuksia pysyä tiellä tai rengasrikot ovat vaivanneet.
Ruotsalaisen vauhdista kertoo jotain se, että hän on kirjauttanut tällä kaudella eniten erikoiskokeiden pohja-aikoja. Liiallinen riskinotto on maksanut hänelle kalliita pisteitä MM-sarjassa, ja hän on tällä hetkellä 41 pistettä Elfyn Evansia perässä.
Solberg kertoo ymmärtäneensä, ettei jokaisella erikoiskokeella tarvitse olla nopein.
– Kokemuksen myötä oppii hyväksymään, että vauhtisi on riittävän hyvää eikä jokaista erikoiskoetta tarvitse ajaa äärirajoilla, Solberg sanoi DirtFishille.
Rally2-vuosinaan Solberg oli tottunut voittamaan lähes kaikkialla, ja myös kaksi ensimmäistä Rally1-kilpailua päättyivät voittoon. Sama resepti ei enää toiminut pääluokassa samalla tavalla.
– Rally2 ja Rally1 vaativat hyvin erilaisen ajattelutavan. Rally2 lähdin jokaiseen kilpailuun voittamaan. Rally1:ssä voitin heti kaksi ensimmäistä rallia, joten jatkoin samalla mentaliteetilla: paina vain lisää.
Solberg myöntää, että ymmärsi asian liian myöhään ja tulos voisi olla huomattavasti parempi, jos hän olisi pystynyt malttamaan mielensä alkukaudella.
– Olisin luultavasti voinut saavuttaa jo paljon palkintosijoja, jos olisin hyväksynyt sen. Mutta haluat aina enemmän. Uskon, että hyväksyminen tulee kokemuksen myötä, kun oppii ymmärtämään erilaisten rallien vaatimuksia.

































