HIFK on solminut yhteistyökumppanuuden ahvenanmaalaisen rahapeliyhtiön Pafin kanssa, kertoo Ilta-Sanomat.
IS:n tietojen mukaan yhteistyösopimus on monivuotinen ja rahallisesti poikkeuksellinen. Paf maksaisi HIFK:lle vuosittain vähintään 700 000-800 000 euroa.
Sekä HIFK:n toimitusjohtaja Ilkka Kortesluoma että Pafin viestintäpäällikkö Ludvig Winberg jättivät huhun toistaiseksi vahvistamatta.
IS kertoo HIFK:n kaavailleen yhteistyökumppanissa alkuun Unibetiä, mutta osapuolten väliset neuvottelut kariutuivat. Syytä kaatumiselle ei tiedetä.
HIFK:n ja Pafin sopimus liittyy rahapelilain uudistukseen heinäkuussa 2027. Uuden lain myötä ulkomaalaiset rahapeliyhtiöt voivat toimia Suomessa Veikkauksen rinnalla.
































