HJK:n tänään Helsingissä jalkapallon Eurooppa-liigan kolmannen kierroksen toisessa osassa kohtaavan Riga BC:n päävalmentaja Mikhail Konev ei kiistä Klubin kotiyleisöstä saamaa etua, mutta väittää, että kentän osalta peliin lähdetään täysin samalta viivalta.
– Tekonurmikenttä ei ole ongelma meille, koska harjoittelemme ja pelaamme samanlaisella alustalla talvisin ja keväisin, Konev kuittaa seuransa sivuilla.
HJK:lla on otolliset asetelmat toiseen osaan. Klubi pelasi viime viikolla 1-1 tasapelin Riga FC:n vieraana.
– Siitä tulee kova ottelu. Molemmilla joukkueilla on yhä mahdollisuudet edetä seuraavalle kierrokselle, Konev pudottelee pakolliset.
Konev on tehnyt kotiläksynsä huolella.
– Olen katsonut useita HJK:n pelaamia otteluita Suomen pääsarjassa. Suomalaiset esittävät kotiyleisönsä edessä hyökkäävämpää peliä ja luovat tilanteita. Odotan, että illan otteluun saapuu paljon yleisöä, joka luo loistavan ilmapiirin, Konev ennakoi.
HJK-Riga BC -otteluparin voittaja kohtaa FC Kööpenhaminan Eurooppa-liigan playoff-kierroksella. Sen otteluparin voittaja etenee lohkovaiheeseen.
































