Kuopion Palloseura on matkustanut Kazakstanin pääkaupunkiin Nur-Sultaniin Konferenssiliigan 3. karsintakierroksen ratkaisuotteluun FC Astanaa vastaan. Ensimmäisen osaottelun päätyttyä Helsingissä tasan 1-1 sävelet ratkaisuosaan ovat selvät – voittaja etenee viimeiselle karsintakierrokselle saksalaista 1. FC Union Berliniä vastaan.

Ensimmäinen osaottelu Helsingin Olympiastadionilla pelattiin viime viikon torstaina 5. elokuuta. Joukkueiden välinen ensimmäinen näytös oli hyvin odotetun kaltainen – KuPS hallitsi palloa ja kenttätapahtumia, mutta vieraiden vastahyökkäykset olivat jatkuvat uhka kuopiolaisille.

– Helsingissä ottelu oli todella tasainen. Molemmat joukkueet hieman tunnustelivat toisiaan ottelun alussa. Kontrolloimme ottelua, teimme maalin ja olisimme voineet tehdä useammankin. Uskon, että Kazakstanissa on luvassa myös hyvin tasainen ottelu, joka ratkeaa pieniin asioihin. Hyvän tuloksen saaminen vaatii meiltä huippuottelun ja sellaisen me olemme valmiina pelaamaan, KuPS:n päävalmentaja Simo Valakari miettii seuran sivuilla.

FC Astana on skalpeerannut kotikentällään viime vuosina isojakin päänahkoja, kun muun muassa Manchester United kävi häviämässä Astana Arenalla Eurooppa Liigassa. Valakari tiedostaa joukkoineen, että haaste on iso, mutta kumartelemaan KuPS ei vieraskentälläkään lähde.

– Olemme realisteja ja tiedämme, että isoja joukkueita on käynyt täällä häviämässä. Astana on todella vahva kotijoukkue, mutta me emme pelkää. Luotamme omaan pelaamiseemme ja siihen, että se tuo meille hyvän lopputuloksen, Valakari päättää.

FC Astanan ja KuPS:n välinen ottelu alkaa Suomen aikaa jo kello 16.00.

Lähde: KuPS:n verkkosivut
Kuva: Veikkausliiga