Joel Pohjanpalo onnistui maalinteossa Italian Serie A:ssa lauantaina joukkueensa Venezian pelattua 1-1 -tasapelin ottelussa Empolia vastaan.

Pohjanpalon maalituuletus herätti keskustelua. Hän päätti tuuletuksensa laittamalla sormen suunsa eteen.

Pohjanpalo oli edellisen ottelun Napolia vastaan aloittanut penkillä. Tätä fanit olivat kritisoineet, mutta valmentaja teki taktisen ratkaisun. Pohjanpalolle oli jo kerrottu, että hän pelaisi avauksessa Empolia vastaan.

Kymppipaikka.fi -sivustokysyikin Pohjanpalolta, oliko hänen tuuletuksensa hys-viestinsä suunnattu faneille?

– Ei todellakaan. Fanit ovat olleet hyvin takana ja valmennuksen kanssa kaikki on täysin ok. Se oli suunnattu parille paikalliselle toimittajalle, jotka eivät ole kovin vahvasti olleet joukkueen takana tai ovat kirjoitelleet muuten vähän mitä sattuu, Pohjanpalo paljasti.

Pohjanpalo korosti olevansa tyytyväinen tilanteeseensa Veneziassa.

– Se oli pieni kannanotto. Kaikki on täällä hyvin ja taistelu sarjapaikan säilyttämisestä jatkuu, hän sanoi.

Lue myös:Tässä on ManU-hylkiön hintalappu – Zlatan Ibrahimovic ison päätöksen edessä

LUE MYÖS: Näkökulma: Mikko Rantaselle tyly herätys (KiekkoUutiset.fi)